Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Чт, 10 липня 2025
15:18

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Підприємству-легенді «ПІВДЕНМАШ» – 80 років

Підприємству-легенді «ПІВДЕНМАШ» – 80 років

Завод «Південмаш» святкує своє 80-річчя. Це не просто дата, а важливий момент для переосмислення ролі та значення цього підприємства в історії та майбутньому України.

Аналогів заводу «Південмаш» у світі – лічені одиниці. У США це NASA, в росії зараз це Роскосмос, в Європі – Arianespace, в Китаї це China National Space Administration (CNSA). І все. Більше у світі подібних підприємств немає.

Цей завод є батьком усіх радянських та російських військових і мирних ракет. Це космічна візитівка України, наша спадщина.

Протягом всієї історії «Південмашу» ми виробляли ракетні комплекси, але системи управління у нас не розроблялися. Радянський Союз дуже грамотно розподіляв трудові ресурси і секрети між різними республіками. Тому ми мали можливість виробляти ракети, але без систем управління та польотних програм, які залишалися в росії.

Якщо подивитися на історію за останні 30 років, можна побачити, що завод поступово знищували. Був період, коли ситуація покращилась, але це було тимчасово.

Протягом цих 30 років «Південмаш» міг би виробляти ракети, подібні до «Іскандерів», і ми не залежали б від США щодо ATACMS. Про це написав глава Дніпропетровської облради Микола Лукашук.

Проте за останні три десятиліття ми втратили багато технологій і можливостей. До того ж, після 2014 року завод, щоб не збанкрутувати, був вимушений випускати різноманітну продукцію – від тролейбусів до тракторів.

Це стосується й інших заводів в оборонній промисловості. Наше виробництво всієї оборонки за роки незалежності значно скоротилося, а заводи, зокрема «Південмаш», часто працювали на російські замовлення.

росія ж часто купувала українські підприємства і зупиняла їхню роботу. Це робилося через кредити російських банків, через приватизацію та свідому відсутність державних замовлень, що реалізовувалася агентами впливу рф в парламенті і владі країни. Це була цілеспрямована робота росіян по знищенню військового потенціалу України.

Слід розуміти, що справжній завод – це перш за все конструкторська школа та кадри. Школа знань, спадкоємності та інновацій. Будь-яка школа занепадає, якщо її не підтримувати. І «Південмаш» – не виняток.

Виробництво ракет і високотехнологічних систем залежить не лише від обладнання, але й від людей – інженерів, конструкторів, фахівців, які знають свою справу і здатні створювати нові технології.

Без освіти, без навчальних закладів, які готують спеціалістів, завод перетворюється на прості цехи. У радянські часи існували технікуми і ПТУ, які готували людей для роботи на виробництві, а також вищі навчальні заклади, що забезпечували інженерів і науковців. Ця система спадкоємності дозволяла підтримувати високу якість і інноваційність виробництва.

На жаль, за останні 30 років ми втратили багато технологій і можливостей. Були проблеми і з заборгованістю по заробітним платам: у 2019 році «Південмаш» мав борг близько у 2 млрд грн. Ми розгубили свої наукові і виробничі потужності, а тепер змушені відновлювати втрачене.

Це дуже важливий урок: без підтримки освіти й науки, без інвестицій у людський капітал будь-який завод перетворюється на голі стіни.

Зараз ми знаходимося у складній ситуації, коли потрібно знову відновлювати втрачені можливості, захищати свою країну та забезпечувати власну безпеку.

В цьому контексті важливо, щоб ми самі змогли в майбутньому розробляти і виробляти все необхідне для оборони нашої країни.

Справжня сила «Південмашу» – це люди, які там працюють, їхні знання і вміння. А зруйновані росіянами потужності після війни ми відбудуємо, зазначив Микола Лукашук.


Gorod.dp.ua на Facebook.

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  У Дніпрі планують збудувати новий гігантський «Епіцентр» (22)

•  Спека у Дніпрі: люди масово відпочивають біля води, незважаючи на заборону на купання (12)

•  Прокурори Дніпра передали до суду справу семи учасників організованої групи на чолі з депутатом міськради (8)

•  Один з дворів Дніпра потопає у смітті через хаотичне паркування автівок (6)

•  «Гудить так, що неможливо спати»: у Дніпрі мешканці приватного сектора скаржаться на вежу зв’язку (5)

•  В уряді пропонують відмовитися від прожиткового мінімуму: як це вплине на українців (5)

•  У Дніпрі демонтують 78 самовільно встановлених гаражів: список адрес (5)

•  Спека атакує: Дніпро серед найгарячіших міст Європи (4)

•  У Дніпрі на Набережній Заводській мотоцикліст влетів у авто: відео моменту ДТП (3)

•  ДНУ Гончара став партнером трьох престижних університетів Німеччини (3)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
70
років Придніпровській ТЕС

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті