Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Вт, 08 липня 2025
08:01

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

До Дніпровського Музею Голокосту передали реліквії «Цегляного короля»

До Дніпровського Музею Голокосту передали реліквії «Цегляного короля»

Музей «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні» отримав у подарунок рідкісний артефакт часів Катеринослава.

Це черепиця, виготовлена на колись знаменитому цегельному заводі Шефтеля Абрамовича Френкеля. На початку ХХ століття його називали «Цегляним королем Катеринослава».

Нагадаємо, що у цьому музеї є спеціальний розділ, присвячений розвитку будівництва у нашому місті, про що вже розповідав Міський сайт. Його окрасою є старовинна цегла та черепиця з колекції відомого краєзнавця, фотографа, колекціонера таких об'єктів Павла Маменка, про якого ми теж докладно писали.

Тепер цей розділ доповнено новою старою реліквією.

Про це в музеї «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні» розповіли:

«Цегляний король» Шефтель Френкель.

Нещодавно колекція Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» поповнилася цікавим артефактом: черепицею, виготовленою на заводі Ш. А. Френкеля.

Експонат, подарований колишнім співробітником нашого Музею, а наразі начальником виставково-експозиційного та видавничого відділу Музею спротиву Голодомору паном Валентином Рибалкою, вже розміщено в експозиційній залі «Євреї Катеринослава – Дніпропетровська – Дніпра».

Черепиця та цегла є згадкою про стрімкий розвиток нашого міста та активну розбудову, що викликала збільшення цегельно-черепичного виробництва в тодішній Катеринославській губернії.

Перші цегельні заводи Катеринослава були засновані ще у 1790–1792 рр. у Рибаковій балці, яка тепер некоректно зветься Рибальською. На другу половину ХІХ ст. найбільше цегельно-черепичних заводів було у Жандармській балці (нині – Довга балка). Так, у 1899 р. в балці Шефтель Абрамович Френкель заснував цегельно-черепичний завод. Його продукція відрізнялася пластичністю та виготовлялася вручну. Френкель продавав цеглу також і закордон. Шефтель Абрамович також був відомим у Катеринославі підрядником, вигравав торги на будівництво у місті. Він споруджував торгівельні ряди, казарми, колектори, міську каналізацію, дитячий притулок, перший у місті ломбард (будинок знаходиться за адресою: вул. Святослава Хороброго, 27). У 1913 р. Шефтель Френкель став старостою однієї із трьох найбільших синагог Катеринослава – Ойрах Тфіла (Шлях молитви), обіймаючи цю посаду до 1917 р.

Френкель володів прибутковим будинком (нині за адресою: вул. Старокозацька, 7). Такі будинки зводили для отримання прибутку від здачі квартири в оренду. Побудувати його він зміг завдяки надходженням від свого головного дітища – цегельного-черепичного заводу. Будівля вигідно відрізнялася від інших доходних будинків, бо мала каналізацію, що для тогочасного Катеринослава було небаченою розкішшю.

За міською легендою, після початку революції 1917 р. Френкель разом з родиною вирішив виїхати закордон. Але планував повернутись. Тому частину золота та коштовностей він заховав у схованку у водопровідній трубі у своєму прибутковому будинку.

Повернувся по них Шефтель Абрамович чи ні – невідомо. Будівлю неодноразово обшукували, але нічого не знайшли. Можливо, золото та коштовності заховані під будинком або «вплетені» в цеглу, з якої зроблено будинок. Подейкують, що перед від’їздом Френкеля в кількох квартирах з’явилася нова стіна-перегородка, яка мала відокремлювати кухню від кімнати прислуги.

Втім, підтверджень цьому не зберіглося…».

Фото – музей «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні»


Gorod.dp.ua на Facebook.

Читайте також:

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  У Дніпрі планують збудувати новий гігантський «Епіцентр» (16)

•  На Дніпропетровщині надзвичайники зняли з дерева хлопця, який хотів врятувати кошеня (11)

•  200-бальниця з Дніпра Іша Воронкіна мріє викладати українську (10)

•  Прокурори Дніпра передали до суду справу семи учасників організованої групи на чолі з депутатом міськради (9)

•  «Гудить так, що неможливо спати»: у Дніпрі мешканці приватного сектора скаржаться на вежу зв’язку (9)

•  Спека у Дніпрі: люди масово відпочивають біля води, незважаючи на заборону на купання (8)

•  Комфорт для пасажирів і водіїв. Дніпро випускає на маршрути ще чотири модернізовані трамваї (7)

•  З 1 липня стандарт напруги 230 вольт замість 220 вольт: що це означає та чи є ризики (4)

•  Один з дворів Дніпра потопає у смітті через хаотичне паркування автівок (4)

•  У Дніпрі некероване авто врізалося в трамвай на Кайдацькому мосту (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
150
років від дня народження Лева Писаржевського, одного із найвидатніших учених міста

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті