Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Вт, 01 липня 2025
23:56

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

«Це частина колективної ідентичності», – історик із Дніпра про перейменування міст і вулиць

«Це частина колективної ідентичності», – історик із Дніпра про перейменування міст і вулиць

У Дніпрі добігає кінця процес перейменування вулиць. Декомунізовано понад 400 топонімів, дерусифіковано – 481. На якому етапі робота з перейменування та чи на часі зміна назв?

Про це в етері програми «Шах і мат» на телеканалі «Відкритий» розповів кандидат історичних наук, заступник директора з наукової роботи Музею історії Дніпра Святослав Чирук.

За його словами, у період з 2014 по 2022 рр. у Дніпрі перейменували 555 вулиць, торік – ще 260. Аби допомогти мешканцям пристосуватися до змін, Музей історії Дніпра започаткував спецпроєкт – «Вулиці Дніпра».

Інтерактивна мапа на сайті музею не лише демонструє їхнє розташування, а й пояснює вибір назви у форматі коротких історичних довідок.

«Люди мають десь бачити нову назву, аби її запам’ятати. Якщо ми подивимося на гугл-мапи, то інформація там оновлюється не завжди вчасно – чекати можна роками. Наша онлайн-мапа пропонує користувачам кілька опцій щодо пошуку: стандартний, за алфавітом та безпосередній вибір на карті», – розповідає Святослав Чирук.

Історичні довідки фахівці оновлюють поступово, паралельно з науково-просвітницькою діяльністю, організацією та проведенням екскурсій у музеї. Нині сайт містить 503 тлумачення щодо перейменувань, на черзі – зміни, прийняті за останні два роки.

«Скажу відверто, що оновити всю інформацію одночасно – це надзвичайно складне завдання, але ми працюємо. Довідки по більшості вулиць, які були перейменовані за часів декомунізації, вже готові та доступні. Наступний крок – пояснити минулорічні перейменування та ті, що відбуваються цього року», – зазначає історик.

Загалом процес перейменування триває вже 10 років, проте відбувається у два етапи. Так, спершу була саме декомунізація: під вимоги до змін підпадали назви, пов’язані з радянськими політичними діячами, а також посадовцями, причетними до злочинів проти українського народу. Вулицям, які носили імена героїв Радянського Союзу та борців проти нацистської окупації, назви не змінювали.

«З липня 2023 року триває новий етап – деколонізація. Перейменуванню в обов’язковому порядку підлягають вулиці, які названі на честь російських імперських діячів, посадовців, військовослужбовців російської імперської армії. Допустимі лише окремі випадки, коли можна переглянути таке рішення: наприклад, якщо людина зробила вагомий внесок у розвиток української культури. Тоді місцеві історики можуть вносити свої пропозиції», – пояснює спікер.

Святослав Чирук переконаний: таке перейменування – на часі. Це повернення історичної та суспільної пам’яті народу, відродження знань про історію рідного міста.

«У нас триває війна. Назви вулиць, назви міст – це частина нашої колективної ідентичності, це те, що робить нас нами. Ми тривалий час залишали це питання невирішеним: багато вулиць носили імена людей, які жодного стосунку не мали до України. Або навпаки – мали: організовували Голодомор, проводили репресії проти українських громадян. Це не потрібно зберігати. Ми повинні привносити українську ідентичність у наш суспільний простір».

Детальніше про перейменування та історію дніпровських вулиць – у відео:

Gorod.dp.ua на Facebook.

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  Комфорт для пасажирів і водіїв. Дніпро випускає на маршрути ще чотири модернізовані трамваї (13)

•  Мер Дніпра пообіцяв відновити зруйновану старовинну афішну тумбу (11)

•  200-бальниця з Дніпра Іша Воронкіна мріє викладати українську (10)

•  15 років за ґратами: суд виніс вирок диверсанту, який підпалив об’єкти Укрзалізниці та авто ЗСУ на Дніпропетровщині (8)

•  У Дніпрі депутатку облради Маріанну Мірошниченко, яку звинувачують у фіктивній службі в ЗСУ, взяли під арешт (6)

•  У Дніпрі комунальники розбили афішну тумбу, якій 170 років (5)

•  У Дніпрі рятують хлопчика, який впав на олівець (5)

•  У Дніпрі авто влетіло на територію садочка і знесло огорожу (5)

•  У Дніпрі шукають підрядника для завершення будівництва підземного укриття у гімназії № 118 (4)

•  З 1 липня стандарт напруги 230 вольт замість 220 вольт: що це означає та чи є ризики (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
70
років Придніпровській ТЕС

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті