Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Пн, 9 грудня 2024
21:27

ДОВІДНИК

Основні та цікаві факти про місто

Загальний вид на парк Шевченка, Монастирський острів
Загальний вид на парк Шевченка, Монастирський острів
Преображенський Собор
Преображенський Собор
Храм Св. Миколая, Монастирський острів
Храм Св. Миколая, Монастирський острів
Скульптура Юність Дніпра
Скульптура Юність Дніпра
Набережна
Набережна
Фонтан на Набережній
Фонтан на Набережній
Вокзал
Вокзал
Панорама оглядового майданчику у парку Шевченка
Панорама оглядового майданчику у парку Шевченка
Скольжение по зеркалу
Скольжение по зеркалу
Нічний експрес
Нічний експрес
проспект Карла Маркса
проспект Карла Маркса
Місто згори
Місто згори
Вечерняя панорама накануне Дня Города
Вечерняя панорама накануне Дня Города
Вітрильники
Вітрильники
Уболювальніці
Уболювальніці
Зарево
Зарево
Менора Центр
Менора Центр
Менора
Менора
Місто Дніпро розташоване в середній течії річки Дніпро в центральній Україні. 19 травня 2016 р. перейменовано з Дніпропетровська на місто Дніпро, назва популярна серед місцевих жителів.

Населення 991 000 (січень 2020 р.). Центр дніпровської агломерації (Дніпро, Кам'янське, Новомосковськ, Підгородне) – понад 1,3 млн. жителів. Населення міста.
Найбільший центр Наддніпрянщини, одне з найкрасивіших міст України (див. фотогалерею міста).

Клімат міста.


Постійні укріплені міські поселення відомі з середини 16 століття. Нове місто засноване у 1776 році князем Григорієм Потьомкіним за указом Катерини II і названо Катеринославом (називався так у 1776-1926 рр.). У 1918 році місто носило ім'я Січеслав на честь Козацької Січі (історичний огляд). З 1926 по 2016 р. – Дніпропетровськ.

З початку ХХ-го століття і до сьогодні місто найважливіше центр металургійної промисловості та машинобудування. З 1950-х років центр аерокосмічного та ракетобудування. Місто є головним торговим та промисловим центром Східної України.

У місті 11 державних вищих навчальних закладів та кілька приватних, Національний університет.
Музеї: Історичний, Художній, Літературний, Історії міста та ін.

З 1995 року діє метрополітен. Міжнародний аеропорт.


Основні факти:

990 700 - мешканців у 2020 р.
1776 - рік заснування міста
48o28' Пн.ш., 35o3' С.д. - географічні координати. Місто знаходиться практично на одній широті з Парижем та Сіетлом, і на одній довготі з Єрусалимом.
409,72 км. кв. - площа міста
22 км. - довжина міста з півночі на південь
33 км. - протяжність міста із заходу на схід
Більше 2200 - вулиць
Більше 94 000 - будинків (адрес)
188 м. - найвища точка, вершина пагорба, ділянка лісу на південь від ж.м. Західний
52 м. - найнижча точка. Рівень води в р. Дніпро
1791 - рік будівництва найстаріших будівель міста, що збереглися, по вул. Єфремова (Ворошилова), 8 та 10. Також однією з найстаріших, але перебудованих будівель є Потьомкінський палац 1790 р., нині Палац Студентів
123 м. - висота найвищої житлової будівлі, комплекс Вежі по вул. Вернадського, 35.
830 м. - довжина найдовшої житлової будівлі, просп. Героїв, 12, з/м Перемога. 15. Від одного до другого кінця будинку – дві тролейбусні зупинки.
День Міста - друга субота вересня

Історичні факти:

Найвідоміше місце в місті - Монастирський острів. Скелястий у верхів'ї, піщаний у хвості, острів століття був місцем привалу на складному торговому або військовому шляху по Дніпру. На ньому, у плаванні з «варягів у греки», за переказами зупинялися такі відомі історичні особистості, як учень Христа – Андрій Первозванний, князі Володимир Великий та Мстислав, княгиня Ольга.

Існувало два Катеринослави: перший та другий. Перший розташовувався березі річки. Кільчень у низинній місцевості з 1776 р. і проіснував лише 8 років. Місце колишнього міста зараз затоплено водами річки. Самара. Частина мешканців та споруд першого Катеринослава переїхали до слободи Новоселицю – нині м. Новомосковськ.

Дат заснування міста (заснування поселень на території сучасного міста) може бути як мінімум сім:

- 1787 – заснування Катеринослава-II
- 1784 – указ про заснування Катеринослава на новому місці
- 1776 – заснування Катеринослава-I (офіційно прийнята дата заснування)
- 1743 - основа слободи Половиця на території якої буде розташований Катеринослав
- 1660 – заснування поселення Нові Кодаки (Кайдаки)
- 1635 - заснування Кодацької фортеці (Старі Кодаки)
- 870 – легенда про заснування монастиря на Монастирському острові візантійськими ченцями

Тобто. можна вважати, що у 2022 р. місту виповнюється від 236 до 1152 років.

Катеринослав за первісним планом Катерини Другий мав стати «Третьою столицею Російської імперії».

За планом будівництва 1786 р. (арх. Клод Геруа) Преображенський Собор мав перевершити розмірами римський собор Св. Петра. Понад 150 м завдовжки і 139 м заввишки.

Дніпровські пороги були затоплені водами водосховища лише 1927 року. До цього часу кам'яна перешкода на шляху до Чорного моря відігравала найважливішу роль для судноплавства, торгівлі, утворення поселень біля річки, формування нових ремесел та видів діяльності. Перші пороги розпочиналися біля сучасного с. Старі Кодаки – Кодацьким порогом.

Складність та небезпека проходження для судів цієї ділянки Дніпра призвела до появи нової спеціальності – лоцман. Колишнє поселення лоцманів збереглося і зараз це Лоцманська Кам'янка у південно-східній частині міста.

Три фортеці були розташовані на території сучасного Дніпра:

– Кодацька – польська фортеця, заснована 1635 р. На березі Дніпра, сучасне с. Старі Кодаки

- Новобогородицька (Старо-Самарська) – російська фортеця збудована у 1688 р. Сучасний сел. Шевченка, на березі річки Самара.

- Нові Кайдаки – укріплене козацьке поселення, засноване 1660 р.

Катеринославський трамвай був одним із перших електричних трамваїв у Російській імперії: третім після Києва та Нижнього Новгорода. Відкрито в 1894 р. Для кінця XIX століття електричний трамвай був одним із найпрогресивніших транспортних споруд.

Географічні факти:

З 1926 по 19.05.2016 р. - місто мало ім'я Дніпропетровськ.

Дніпро – за поширеною версією, корінь слова походить від давньо-іранського «Дан» або «Дон» – річка.

Через річку Дніпро у місті перекинуто 5 мостів.
Найдовший - Кайдацький (1732 м).
Найкрасивішим вважається Мерефо-Херсонський залізничний міст. Вигнутий, аркового типу, перекинутий через Дніпро над Монастирським островом.
Наймолодший – Південний міст, відкритий у грудні 2000 р.
Найстарший Амурський (Старий) міст, на момент закінчення будівництва в 1884 р. коштував близько 4 млн. рублів, більше ніж оцінювався на той момент весь Катеринослав.

Місто славиться житловими будинками-хмарочосами. Так у 1983 р. у Дніпропетровську було збудовано перший 28-поверховий житловий будинок на ж/м Перемога на просп. Героїв, 1.

У 2003 році було відкрито житловий комплекс «Вежі». На момент відкриття – найвищий житловий будинок в Україні – 123 метри.

30-ти поверховий готель «Парус» будувався з 1981 по 1989 рр., але так і не був добудований до кінця. Комплекс «Брама», що планується, на Європейському бульварі має бути висотою понад 200 м. (близько 50 поверхів).

Набережна вздовж правого берега Дніпра має довжину понад 23 км., що робить її найдовшою Набережною в Європі.

Цікаво те, що аж до початку 1960-х років. місто ніби відверталося від річки: уздовж Дніпра йшли нескінченні склади та дрібні заводики, місць відпочинку фактично не було, а річка використовувалася лише як транспортна артерія.

Однак те, що місто було промисловим гігантом і накопичило мільйони тонн шлаків - відходів металургії, дало можливість сформувати та зміцнити берег широким бульваром. Створити паркову зону, розкриту на водні простори, а також провести із заходу на схід, уздовж усього міста, новий широкий проспект – Набережну.

Фонтан-лебідь, встановлений у 2005 р. на Набережній за кілька метрів від берега, унікальний тим, що може змінювати режими роботи, «махати крилами» та обертатися. При повній потужності висота його центрального струменя може досягати 50 м!

Центр «Менора» - найбільший у світі єврейський комплекс. Це всесвітня пам'ятка, яка стала потужним поштовхом до зростання туристичної та інвестиційної привабливості Дніпра.

Містами-побратимами Дніпра є такі відомі міста, як Вільнюс (Литва), Салоніки (Греція), Ташкент (Узбекистан).

Нижньодніпровськ-Вузол - найбільша залізнична сортувальна станція в країні.

Дніпровський метрополітен, відкритий у грудні 1995 р., досі можна вважати однією з найкоротших повнофункціональних «підземок» світу. 6 станцій, довжина лінії лише 7,8 км. «Платна демо-версія» - сучасне жартівливе прізвисько місцевого метро.

Три семикінцеві зірки на гербі міста означають:

- Вічність - значення зірки у геральдиці
- Число три – минуле, сьогодення та майбутнє
- Бризки металу
- Зірки розташовані у формі латинської літери V, що означає "Victoris" - Перемога.

Центральною фігурою герба є стріла та шабля. Стріла символізує рух, устремління вперед, і навіть ракетобудування. Шабля – символ захисту, сили могутнього міста.

За останні 80 років найвища температура повітря в місті була зафіксована в серпні 2010 р. - +40,9С, а найнижча - мінус 29,7 С у лютому 1954 р.

copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті