Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Днепр » Новости города и региона
пн, 26 июля 2021
18:50

НОВОСТИ ГОРОДА И РЕГИОНА

Чем нам могут помочь семейные врачи?

Чем нам могут помочь семейные врачи?

На самом деле, в компетенции семейных врачей – множество важнейших вопросов медицинской помощи пациентам. А если семейный врач не справляется со своими обязанностями, его можно заменить…

«Собираюсь к семейному врачу за рецептом на бесплатные лекарства. Но не любит она нас, стариков. А вот если я дам ей 50 гривен, тогда она отправит мне смс-ку на телефон, чтобы можно было в аптеке получить нитроглицерин», - жалуется на своего семейного врача моя соседка Алла Викторовна.

На совет поменять семейного доктора реагирует с недоумением: «А разве так можно?..».

Конечно, каждый пациент может воспользоваться своим правом поменять семейного доктора, если тот не удовлетворяет его качеством обслуживания или не устраивает по каким-либо другим причинам.

На актуальне вопросы, связанные с работой семейных врачей, Городскому сайту ответит Наталия Шулика, начальница управления в Запорожской области Восточного межрегионального департамента Нацслужбы здоровья Украины (Днепропетровская, Запорожская, Донецкая, Кировоградская, Луганская области).


- 2,6 млн. жителів Дніпропетровської області вже уклали декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Українці звертаються до свого лікаря при раптових чи хронічних захворюваннях, телефонують при підозрі на коронавіруста тримають з ним зв’язок під час лікування вдома. Розкажіть, будь-ласка, які послуги доступні пацієнту, який має декларацію з лікарем?

- Сьогодні сімейний лікар та лікарка в Україні – ключова фігура в охороні здоров’я. На первинному огляді вони вирішують більшість медичних проблем, а вже за необхідності направляють до вузьких спеціалістів.

Пацієнт, що подав декларацію про обслуговування у лікаря первинної ланки, може отримати безоплатно:

 • консультацію, обстеження та лікування при раптових чи хронічних захворюваннях;
 • ефективну профілактику широкого спектру захворювань;
 • електронний рецепт на “Доступні ліки”;
 • електронне направлення для лікування або обстеження на вторинному рівні;
 • консультацію при підозрі на коронавірус, а також постійний зв’язок під час лікування вдома;
 • ведення неускладненої вагітності;
 • паліативну допомогу;
 • вакцинацію;
 • лабораторні обстеження (загальні аналізи крові та сечі, визначення рівня глюкози і холестерину);
 • медичні довідки;швидкі тести на вагітність, тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити, тестування на COVID-19.

- І що для цього повинен зробити сімейний лікар?

-За потреби проведення лабораторних досліджень лікар виписує направлення на аналіз та скеровує пацієнта до лабораторії закладу, або до надавача цієї послуги, з яким заклад має відповідний договір про співпрацю. Це може бути лабораторія як комунального, так і приватного закладу. Вакуумну пробірку (вакутайнер) для аналізу крові, рукавички, спиртову серветку/вату/спирт, шприц, контейнер для збору сечі пацієнт НЕ МАЄ приносити або оплачувати додатково. Їх наявність забезпечує заклад первинної медичної допомоги. Якщо лікар вважає доцільним проведення цих лабораторних досліджень, треба запитати в нього, де можна отримати контейнер для збору сечі - у нього на прийомі, в кабінеті забору аналізів чи в лабораторії, що здійснить це дослідження за його направленням.

У разі необхідності проведення швидких тестів на віруси, вагітність, глюкозу крові та тропоніни їх можна пройти або безпосередньо на прийомі у лікаря або в маніпуляційному кабінеті закладу. Кожна установа цей процес організовує по-своєму. Але незмінним залишається те, що всі витратні матеріали входять до вартості послуг Первинної медичної допомоги, які оплачує за договором Національна служба здоров'я України закладу-партнеру.

- Один з ключових акцентів в Програмі медичних гарантій – наближення медичної допомоги до пацієнта. Що нового з’явилося в цьому році у роботі сімейних лікарів?

- У цьому році лікарі первинної ланки можуть супроводжувати пацієнтів з туберкульозом. Для тих хворих, які вже не виділяють бактерію туберкульозу і не можуть нікого заразити, передбачене амбулаторне лікування на первинному рівні.Для цього у Програмі медичних гарантій з’явився новий пакет - «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Це наближує послугу до пацієнтів і забезпечує безперервність лікування. Адже після завершення лікування в стаціонарі пацієнти матимуть змогу лікуватися під наглядом свого лікаря в більш комфортних умовах.

Також на первинній ланці пацієнти можуть отримувати послуги за пакетом «Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ». Тобто препарати антиретровірусної терапії пацієнт може отримати у свого сімейного лікаря. І перебувати безпосередньо під його наглядом. Лікарі первинної ланки розширили коло фахівців, які можуть виконувати всі необхідні заходи, пов’язані з виявленням та супроводом осіб з ВІЛ.

У Програмі медичних гарантій на 2021 рік запроваджено комплексний підхід до забезпечення допомоги вагітним жінками та виокремлено новий пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Тепер жінки можуть обирати, у кого спостерігатися: у свого сімейного лікаря чи у гінеколога в жіночій консультації. Місце проживання чи прописки не має значення. У закладах, які мають договір на цей пакет, вагітні отримують консультації,аналізи, інструментальні обстеження, у т.ч. УЗД, ЕКГ та інші дослідження відповідно до потреб пацієнток, без будь-яких доплат та благодійних внесків.

- Чи може лікар відмовити у підписанні декларації?

- Лікар не може відмовити у підписанні декларації через хронічні захворювання пацієнта, його вік, стать, соціальний статус, матеріальне становище, зареєстроване місце проживання. Наказ МОЗУ № 503 визначає, що лікар може відмовитись підписувати декларацію з пацієнтом, якщо у лікаря уже є оптимальна кількість декларацій. Для терапевта - це 2000 декларацій,  сімейного лікаря - 1800, педіатра - 900.

Згідно з цим наказом, лікар первинної медичної допомоги (ПМД) може відмовитись від подальшого ведення пацієнта, якщо той не виконує медичних приписів або правил внутрішнього трудового розпорядку надавача ПМД. Але лише за умови, що це не загрожуватиме життю пацієнта і здоров’ю населення.

Пацієнт або його законний представник має право змінити лікаря, який надає первинну медичну допомогу, шляхом подання нової декларації іншому лікарю.

- Яка картина з допомогою сімейних лікарів у країні загалом?

- Сьогодні сімейного лікаря, терапевта або педіатра обрали понад 31 мільйон українців. Це 75% населення країни. 23 807 лікарів первинної ланки працюють за договором з НСЗУ і укладають декларації з пацієнтами. З них 15 583 - це сімейні лікарі. А також 3 453 - терапевта та 4 896 педіатрів.Лікарі первинної ланки можуть обирати, де їм зручно працювати - у сімейній комунальній амбулаторії, у приватному закладі чи відкрити свій кабінет і стати лікарем-ФОП.

Обрати лікаря первинної медичної допомоги можна за допомогою дашборду Національної служби здоров‘я України. Тут знаходиться перелік усіх закладів надання первинної медичної допомоги, які мають договір з НСЗУ та усіх лікарів первинки – педіатрів, терапевтів та сімейних лікарів.Щоб дізнатись, чи може певний лікар набирати нових пацієнтів, потрібно подивитись на позначки щодо досягнутого ліміту декларацій біля кожного прізвища лікаря. Якщо навпроти прізвища стоїть галочка, то лікар уже набрав оптимальну кількість пацієнтів. Якщо стрілочка вгору, – то ще ні. 

Пацієнт, маючи право вільно обирати лікаря, зважає на якість медичної допомоги, додаткові сервіси та ставлення до себе. А зростання кількості приватних закладів та лікарів-ФОП стимулює конкуренцію і змушує медзаклади покращувати якість надання послуг. Тож пацієнторієнтований та сімейноорієнтований підхід вже працює на первинній ланці.

- Як пацієнт може дізнатися, що його сімейний лікар звільнився?

- Центри первинної медичної допомоги мають інформувати пацієнтів про звільнення тих лікарів, з якими вони уклали декларації. Така інформація повинна бути розміщена безпосередньо у центрі ПМД, в доступному для пацієнтів місці. Якщо заклад має власну веб-сторінку, інформація про сімейних лікарів має бути розміщення на веб-сайті; також медзаклади можуть індивідуально повідомляти пацієнтів телефоном чи в інший спосіб, визначений пацієнтами. 

- Які заклади нашій області мають договори з НСЗУ на надання первинної медичної допомоги? Яку оплату вони отримують?

- На сьогодні в Дніпропетровській області договори з НСЗУ на надання первинної медичної допомоги мають 138 закладів, серед яких 77 комунальної власності,18 приватних та 43 лікарі - ФОП, на загальну суму 1 млрд 317 млн.гривень.

Тариф на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги становить 651 гривню на рік за одного пацієнта з декларацією.

До тарифу застосовуються коригувальні коефіцієнти залежно від віку пацієнта. Зокрема, Національна служба здоров’я України заплатить закладам або лікарю-ФОП:

 • за одного маленького пацієнта з декларацією віком від 0 до 5 років - 1606 гривень на рік;
 • за одну дитину від  6 до 17 років з декларацією  - 883 гривні;
 • за пацієнта від 18 до 39 років та від 40 до 64 років - 401 та 481 гривні на рік відповідно; 
 • за одного пацієнта понад 65 років - 802 гривні на рік.

У 2021 році для первинної ланки запроваджені індикатори якості, які стосуються досягнення необхідного рівня вакцинації дітей відповідно до календаря щеплень. Оцінка досягнення індикаторів рівня вакцинації проводитиметься раз на три місяці. Оплата за результатами здійснення такої оцінки розпочинається з 1 вересня 2021 року. Обсяг доплати становитиме 5% обсягу фактичних оплат, проведених у відповідні три місяці. Це додаткові кошти, які заклад може отримати як плюс до капітаційної ставки.

Завдяки трансформації медичної галузі вдалося покращити умови праці лікарів первинної ланки. Сімейні лікарі, педіатри та терапевти зараз можуть отримувати гідну оплату праці. Первинна ланка медичної допомоги почала працювати за новою системою фінансування і підписувати договори з Національною службою здоров’я України у липні 2018 року. Впродовж цього періоду зарплати сімейних лікарів зростали. І у 2020 році середньомісячні витрати на оплату праці сімейного лікаря склали 15 700 грн.

- Дякую за спілкування! І вітаємо вас та усіх лікарів Дніпропетровщини з прийдешним святом – Днем медичного працівника!

Gorod.dp.ua на Facebook.


Анна  (06.07.21 13:42): Если есть лежачая одинокая бабушка (не моя бабушка если что), какие службы должны ее обслуживать и можно ли такого человека определить в дом престарелых?
Кто то сталкивался?
Ответить | С цитатой
Наблюдатель  (30.06.21 15:06): В стационар можно попасть только через скорую, через семейного врача только в морг. Ответить | С цитатой
я  (18.06.21 10:56): Семейный врач на курсах- даже рецепт на лекарство уже никто не имеет права выписать, это нормально? Ответить | С цитатой
Днепрянка  (18.06.21 10:06): Толку от семейного врача вообще нет. Не знаю, за что они получают зарплату. Анализы требуют сдавать в платных лабораториях. К пожелым пациентам приходить не хотят, вообще даже к пациентам с температурой не приходят. Говорят, что нужно вызывать скорую и упрашивать, чтобы забрали в стационар. Даже свидетельство о смерти отказываются выписать. Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
23  (17.06.21 20:07): Абсолютно ничем. Реформа медицинская проводилась для того, чтобы бывших медсестёр, которые и укола сделать после института не могли, поставить зав.отделениями. Вот и получили-эти семейные врачи при обращении не могут даже поставить диагноз. Допрыгались. Теперь независимость полная. Кстати, в концлагерях тоже не было врачей-заболел, работать не можешь-сдохни. Прям дежавю. Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
Афина  (17.06.21 19:31): Почти ничем)))! Название глупое - причём тут семья?
Вообще дикость: в очереди и старики, и мамы с грудничками! В Луганске и то такого нет - там ещё детские поликлиники, а грудничков учаатковые педиатры принимают в отдельные дни от других детей.
Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
Ч  (17.06.21 18:13): Все эти услуги, от измерения давления до выдачи справки, скоро можно будет заменить на электронные гаджеты (скачал приложение+провёл тест+приложение выдало результат/справку), а также в ЦНАПах или сервисных центрах МВС, можно помимо документов, получать минимальные медицинские сервисы. Всё равно, сейчас лечат по протоколам (один рецепт в подобном случае для всех). Для серьёзных вопросов по здоровью есть специализированные медицинские центры. Ответить | С цитатой | Обсуждение: 1
1
Gorod.dp.ua не несет ответственности за содержание опубликованных на сайте пользовательских рецензий, так как они выражают мнение пользователей и не являются редакционным материалом.

Gorod`ской дозор | Обсудите тему на форумах | Разместить объявление

Другие новости раздела:

ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ!
Популярные*:
 по комментариям | просмотрам

* - за 7 дней | за 30 дней | Подробнее
Цитата:
О старте раскопок на месте предполагаемого расположения Лазаревской церкви: если нам удастся, это будет событие на уровне истории всей страны
Борис Филатов.

Источник
Цифра:
44,5
грн - себестоимость проезда в Днепровском метро

Источник
copyright © gorod.dp.ua
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте