Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.

ІСТОРІЯ МІСТА

Жовті Води - місто легенд і буднів.


Герб м. Жовті Води

Герб м. Жовті Води періода СРСР
23 травня 1957 р. - селище Жовта Ріка перейменовано в м. Жовті Води і віднесено до категорії міст обласного підпорядкування.

Жовті Води - невелике місто на Дніпропетровщині, розташоване на річці Жовтій у 130 км. на захід від обласного центру. Його територія - 33,25 км2, на якій проживає 56,5 тис. мешканців. Місто ще не в такі далекі часи було оповите таємницями і легендами, яким сприяли як історичні події, так і виробництво стратегічної продукції.

В історичних джерелах це місце відоме як урочище Жовті Води, розташоване в долині річки Жовтої з її притоками. Назву річка й долина отримали від запорозьких козаків за жовтий колір річкової води, яка місцями обмивала виходи залізної руди. Довгий час активно популяризувалась легенда, а серед жителів міста вона побутує й досі, що тут у 1648 році відбулась знаменита Жовтоводська битва часів Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Вкоренилась навіть усталена фраза «битва під Жовтими Водами», тобто під містом, якого в ті часи ще не існувало. Але відомий дослідник нашого краю та військової справи козаків історик І.С. Стороженко на основі багаторічних вивчень архівних матеріалів та пошуків на місцевості локалізував місце битви в районі Княжих Байраків побіля села Жовтоолександрівка. Влітку 1998 року тут було встановлено пам'ятник спільній боротьбі козацьких і татарських військ проти польських загарбників.

У 1895 році в урочищі було знайдено залізорудне родовище і почалась його розробка. Тоді ж поблизу залізорудного кар'єру почалось і будівництво селища Жовта Ріка.

У першій половині XX століття тут було відкрито багате уранове родовище. В 1951 році постановою уряду створено Східний гірничо-збагачувальний комбінат, який на той час став найбільшим у Європі виробником природного урану. На його базі селище почало стрімко зростати, а півстоліття тому, 23 травня 1957 року, його перейменовано в місто Жовті Води і віднесено до категорії міст обласного підпорядкування. Оскільки уран -сировина стратегічна, нове місто отримало ще й статус закритого, тобто туди не допускались іноземці, а свої громадяни не могли телефонувати туди через автоматичний телефонний зв'язок. Були й інші обмеження. Зате місто та його жителі мали численні пільги, гарне постачання продуктами й товарами широкого вжитку, жити і працювати в ньому було престижно.

Окрім уранового виробництва, у Жовтих Водах почали розвиватися й інші галузі. Сьогодні промислову основу міста також складають ВАТ «Південний радіозавод», що входить до складу ДАХК «Дніпропетровський машинобудівний завод», яка є єдиним виробником цифрових електронних автоматичних телефонних станцій системи С-32, ВАТ «Завод електронної апаратури «Електрон-Газ» (виробляє спеціальну продукцію, газову апаратуру та інші товари народного споживання), ВАТ «Фабрика штучного хутра» (є лідером виробництва штучного хутра в Україні, річний обсяг випуску якого складає до 4 млн. м2).

У Жовтих Водах працює Український науково-дослідний та проектно-пошуковий інститут промислової технології. Він є генеральним проектувальником і координатором проектного супроводження об'єктів ядерно-паливного циклу, науково-дослідної та конструкторської організації у галузі проблем поводження з радіоактивними відходами атомної енергетики. Проте в останні півтора десятиліття у зв'язку зі змінами в державному, політичному та соціальному устрої в ядерній галузі виникла низка проблем, яка ускладнила життя міста і його жителів.

У місті розвивається малий бізнес, зорієнтований, у першу чергу, на діяльність у сфері торгівлі та громадського харчування, тут працюють понад 300 малих підприємств. Не припиняється наукова, освітня, культурна діяльність. У Жовтих Водах існує вищий навчальний заклад - інститут підприємництва «Стратегія», Жовтоводський промисловий технікум від ДНУ, педагогічне училище-філіал Криворізького педуніверситету, вище ПТУ, гімназія ім. Лесі Українки, ліцей, 12 середніх шкіл. Є Палац культури, дитяча музична школа, 32 бібліотеки, міський музей ім. Ю. Пригожина, кінотеатри, будинок дітей та юнацтва, клуб «Родина», стадіон, 2 басейни, дитяча спортивна школа, спортивні майданчики.

Місто прикрашає величний пам'ятник - скульптурна композиція з трьох вершників, що увічнюють пам'ять Богдана Хмельницького та його соратників.

Історія міста:

» Теми про місто:
- Архітектура
- Символіка міста і області
- Замітки про місто
- Історія міста
- Історичні карти
- Історія міського транспорту
- Відомі люди міста
- Історичний календар
- Місто по шматочках


copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті