Чт, 19 сентября 2019
18:19

КОНЦЕРТЫ, ТЕАТР, ВЫСТАВКИ, СПОРТ

Вершина духовного безсмертя

Цього року Україна святкує 200-річчя з дня народження видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Сотні заходів відбуваються по всій країні і далеко за її межами. Не сзалишається  осторонь і наше місто. Та навіть більше, Дніпропетровськ задає тон.

У вівторок, 14 жовтня, у Центральній міській бібліотеці відбулась презентація книги відомого дніпропетровського письменника Володимира Петровича Платонова «Вершина духовного безсмертя», яка присвячена альпіністам Дніпропетровщини й приурочена 200-річчю від Дня народження Кобзаря. Книга видана за сприяння Дніпропетровської міської ради. Вона розповідає історію семи сходжень українських альпіністів на пік Шевченка, що знаходиться у заповідній зоні Кабардино-Балкарії.

Цікава історія самої назви вершини - пік Шевченка. До 1939 року цей пік, що знаходиться на Суганському хребті, називався вершина 4200 (за її висотою). Того року група дніпровських спортсменів під керівництвом відомого альпініста Олександра Зюзіна підкорили безіменну вершину, і назвали її іменем українського генія. З того часу ця назва закріпилася у літературі. У 1964 році дніпровські спортсмени здійснили друге сходження, вони підняли на вершину бюст поета (робота випускника фізико-технічного факультету Дніпропетровського держуніверситету, інженера ракетно-космічного КБ Владислава Хромова), відлитий на «Південмаші». З того часу цей бюст є найвищим пам’ятником Кобзарю у світі.

Окрім любителів альпінізму, книга буде цікава мистецтвознавцям та взагалі усім шанувальникам творчості Тараса Григоровича. Перший розділ книги присвячений пам’ятникам видатному поету, які знаходяться по всьому світу.  

За словами автора над своєю новою книгою він працював близько півроку і ця праця не завжди була легкою, але завжди цікавою.

  • Написати роботу про українських альпіністів я хотів давно. Коли ж мене попросили написати цю книгу саме до 200-річчя поета я довго думав, про що мені писати. Усі підйоми до піку Шевченка були схожими один на одного, звичайно були свої відмінності, літні, зимові експедиції,  але в цілому схожі. І тоді, раптом, мені прийшла ідея розповісти про усі пам’ятники Тарасу Шевченку, які є у світі. А їх усього близько півтори тисячі. І знаходяться вони у 35 країнах. Усюди де є наша українська діаспора. В цій книзі я розповідаю лише про найбільш оригінальні пам’ятники. Так, перший скульптурний портрет поета виготовив відомий скульптор, професор Санкт-Петербурзької академії мистецтв, виходець з Катеринославу Володимир Беклемішев. Є у моїй роботі також цікава історія про пам’ятник поету у Вашингтоні, де українська діаспора зібрали близько 300 тисяч доларів для його встановлення. Радянське керівництво намагалося заборонити американським українцям це зробити, аргументуючи це тим що світле ім’я Шевченка, буде використано в «брудних політичних цілях». Або історія пам’ятника у Тбілісі, який був встановлений за одну ніч , - розповідає Володимир Платонов.

На презентації були присутні заступник міського голови Дніпропетровська  Ірина Георгіївна Зайцева та начальник управління культури та мистецтв міської ради Євген Вікторович Хорошилов.

  • Ця книга є важливою з історичної точки зору. Я впевнена, що на неї у майбутньому будуть посилатися багато дослідників творчості та особистості Шевченка. Дуже добре, що сьогодні у Дніпропетровську, у всіх бібліотеках, ми будемо мати таку книгу, що  відображає цілі віхи розвитку альпінізму, які прославляють наш край, - говорить Ірина Зайцева.

В рамках заходу відбулась зустріч з альпіністами-учасниками сходження на пік Шевченка. Вони пригадали свої сходження до піку Шевченка, а також розповіли про перші враження від «Вершини духовного безсмертя».

  • Я дуже вдячний Володимиру Платонову, за цю книгу. Вона вже стала популярною в колі професійних альпіністів. В мене запитували про неї і в Києві, і в Тбілісі. Думаю, що вона буде популярною на всьому пострадянському просторі, та навіть за його межами. Не дивно, що першого видання вже практично не має, і зараз йдуть активні розмови про друге видання, - ділиться враженнями від книги доцент Національної металургійної академії,  кандидат в майстри спорту, альпініст Валерій Вишинський.

 Під час презентації відбувся перегляд документального фільму «Сходження до Кобзаря», який розповідає про експедицію до піку Шевченка 2004 року.
Цікавим доповненням заходу стала виставка літератури, присвяченої Тарасу Шевченко, із фондів Центральної міської бібліотеки.

  • Ми з Володимиром Петровичем працюємо дуже давно. Він неодноразово презентував книги у нашій бібліотеці. Його нова робота буде цікавою для всіх наших читачів і для бібліотекарів в тому числі. Сьогодні рік ювілею з дня народження поета. У бібліотеках проходять дуже багато заходів, які присвячені Тарасу Шевченко. Ця книга відкриває образ Кобзаря з іншої сторони. Вона дуже гарно ілюстрована, серед  фотографій є справжні шедеври фотомистецтва,  цікаві також історичні ракурси. Ми запрошуємо усіх до нас у бібліотеку озайомитися з «Вершиною духовного безсмертя» - говорить заступник директора Центральної міської бібліотеки Наталія Шелест.

Тож заходьте до Палацу книги і читайте нову цікаву літературу!

Володимир Платонов – автор багатьох газетних і журнальних публікацій у періодичній пресі й міжнародних виданнях «Совершенно секретно», «Зеркало недели» та ін.. Автор книг «Человек-легенда Александр Поль», «Янгель - орбиты жизни», «Макаров», «Южное созвездие» та інших.

Тимофій Федорець

Вершина духовного безсмертя
Вершина духовного безсмертя
Вершина духовного безсмертя
Вершина духовного безсмертя

Смотрите также:

copyright © gorod.dp.ua, ЧАО Сегодня Мультимедиа, ТРК Украина
Все права защищены. Использование материалов сайта возможно только с разрешения владельца.

О проекте :: Реклама на сайте