Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.

ІСТОРІЯ МІСТА

Він міг стати зятем цареві

Сто років тому, в 1913 році переможцем із стоверстового кінного пробігу вийшов наш земляк, 22-річний молодий офіцер Дмитро Малама. Перемогу йому принесла кобила з дивним ім’ям Коньяк…

Однак радість молодого офіцера від перемоги була коротка: невдовзі спалахнула Перша світова, а потім і революція. Так що жити йому залишалося всього шість років. Але ці роки вмістили багато чого. Його молоде життя, висловлюючись словами Анни Ахматової, било в усі дзвони. Якби не революція, можливо, він міг би стати зятем самого царя…

Дмитро Якович Малама з’явився на світ 19 липня (1 серпня) 1891 року в селі Лозуватка, нині Преображенської сільради Криничанського району Дніпропетровської області. Лозуватка виникла у XVIII столітті. А назву її пов’язують з лозою, що росла у великій кількості в тутешній балці Кошовій.

Мітя був довгоочікуваним хлопчиком у родині Якова Дмитровича Малами, родовий маєток якого знаходився в розташованому неподалік Незабудиному. Батько був у ту пору генерал-майором і начальником штабу Київського військового округу. Поки вони з молодою дружиною жили в Катеринодарі на Кубані, народжувалися тільки дівчатка — Віра і Катя. А от сина народжувати Єлизавета Іванівна Малама, уроджена Кузьмицька, вирушила в Лозуватку — напевно, родове гніздо Кузьмицьких. Або ж Лозуватка фігурує в його біографії тому, що в Незабудиному своєї церкви не було.

Отже, хоробрий офіцер, штаб-ротмістр лейб-гвардії Уланського Її Імператорської Величності Олександри Федорівни полку Дмитро Малама походив з дворян Катеринославської губернії.

Освіту Мітя здобув у Пажеському Його Імператорської Величності корпусі, з якого був випущений по 1-му розряду 6 (19) серпня 1912 корнетом в лейб-гвардії Уланський Її Імператорської Величності полк. Але тут його чекав перший життєвий удар: наприкінці 1912-го в Петербурзі помер батько, що заповів поховати його в родинному маєтку — селі Незабудиному (Незабудкіному).

Як уже було сказано, в 1913 році 22-річний Мітя Малама стає переможцем у стоверстовому кінному пробігу. Що таке дистанційні кінні пробіги? Це змагання, які перевіряють витривалість коня в сукупності з його швидкісними якостями, взаєморозуміння пари кінь — вершник, правильний вибір тактики руху вершником і злагодженість роботи всієї команди. Кінні пробіги проводяться на час, але це не скачки на особливо довгі дистанції. Одним з головним критеріїв вибору переможця є здоров’я коня, його гарний фізичний стан, що обов’язково перевіряють на ветеринарній комісії під час і після проходження дистанції. Кінь, який успішно пройшов ветеринарний огляд і закінчив маршрут за найменший час, буде класифікований як переможець змагання. Кінні пробіги підрозділяють на швидкісні і багатоденні. Швидкісні пробіги проводяться за один день, і дистанція може бути різною: від 30 до 160 км. Багатоденні проводяться за два і більше днів, дистанція кожного дня може бути від 80 км і вище.

Стоверстові кінні пробіги привертали увагу публіки. Вони тривали і після революції, в Червоній армії. Так, в 1928 році відбувся стоверстовий кінний пробіг Сьомої кавдивізії, в якому брав участь К. Є. Ворошилов. Після пробігу навіть був випущений спеціальний жетон.

З початком Першої світової війни Малама в перший же тиждень проявив героїзм в атаці переважаючих сил противника, був важко поранений в ногу, але поля бою не покинув. За цей бій був нагороджений Георгіївською зброєю (золотою шаблею) з написом «За хоробрість». Її він отримав з рук імператриці Олександри Федорівни. Включений до числа героїв, чиї фотографії помістив на своїй обкладинці перший після початку війни номер журналу «Огонёк».

З Найвищого наказу про нагородження Георгіївською зброєю: «…у бою 5-го серпня на чолі взводу атакував ворожу піхоту і, будучи важко поранений, залишився в строю і продовжував обстрілювати противника, чим значно сприяв успіху».

Після нагородження Дмитро Малама був евакуйований до Царськосільського госпіталю, де пробув на лікуванні до грудня 1914 року.

Із спогадів І. Степанова:

«Перші два тижні я пролежав у середній палаті, а потім, як тільки звільнилося місце, мене перевели в крайню, найгучнішу, де лежали лейб-улани Малама і Елліс і кірасир Карангозов. Малама був молодий, рум’яний, світловолосий. Висунувся перед війною тим, що, будучи наймолодшим офіцером, взяв перший приз на стоверстовому пробігу (на кобилі "Коньяк"). У першому ж бою він відзначився і, незабаром, був важко поранений. У ньому вражало чудово совісне ставлення до служби і до полку, зокрема. Він тільки бачив бік "обов’язків" і "відповідальності". Отримавши з рук Імператриці заслужену в бою Георгієвську зброю, він мучився свідомістю, що "там" воюють, а вони тут "насолоджуються життям". Ніколи ні в чому ніякого чванства. Тільки свідомість боргу. Імператрицю він любив гаряче. Розповідав як, проводжаючи в Петергофі полк на війну, Вона "гірко плакала під час молебню ридма, точно проводжала рідних дітей".

Ми зустрілися з Маламою в Києві в 1918 році і довго згадували лазарет… Він був убитий у кінній атаці під Царициним…

Поруч з ним лежав або, точніше, постійно ходив корнет Елліс. Він здавався молодшим за мене. Поранений в груди, він все робив гімнастичні вправи, щоб переконатися, що видужав, і тим тільки шкодив лікуванню. Він любив поезію і часто декламував Апухтіна. Пам’ятаю, як з наївно-удаваним пафосом він читав своє улюблене "З кур’єрським потягом".

Третім лежав корнет Карангозов. Східні риси, чорнота, гарячий і великий веселун. Вранці він будив всіх фальшивим співом:

Где пропадала ты всю ночь

Безумная шальная дочь…

Далі ми всі хором підтягували. З сусідньої палати долинало гучне обурення прискіпливого капітана Шестерікова. Але ми не заспокоювалися:
………………………………в ответ: 
Ах Мама, мать, как чуден свет!
Я жить хочу, любить хочу,
Не проклинай же дочь свою.

Малама, Елліс і Карангозов, колишні пажі і світські люди, вміли невимушено займати Княжен розмовою. Зазвичай Княжни йшли з перев’язочної раніше Матері і, пройшовши по всіх палатах, сідали в нашій, останній, і там чекали на Неї. Тетяна Миколаївна сідала завжди біля Малами. Вона була Шефом армійського уланського полку, вважала Себе "уланом", причому пишалася тим, що Батьки Її улани. (Обидва гвардійських уланських полку мали шефом Государя і Імператрицю. "Улани Папа" і "улани Мама", — говорила Вона, роблячи наголос на останньому "а".)»

Так пише І. Степанов.

…У жовтні 1914-го Дмитро подарував Тетяні Миколаївні французького бульдога, Ортіпо. Це дало привід Великій Княгині Ользі Олександрівні жартувати над племінницею:

«Тетяна, який улан тобі подарував собачку? (сучку?) Ти сидиш на його ліжку, Ольга каже. Дуже цікаво».

Міті симпатизувала і Імператриця Олександра Федорівна, яка писала своєму чоловікові Миколі II: «Мій маленький Малама провів у мене годинку вчора ввечері, після обіду у Ані. Ми вже 1 1/2 роки його не бачили. У нього квітучий вигляд, змужнів, хоча все ще чарівний хлопчик. Маю зізнатися, що він був би чудовим зятем — чому іноземні принци не схожі на нього?»

Із щоденника дочки царя Тетяни Миколаївни:

«Неділя, 12 (25) жовтня

Вранці були у Обідні. До цього говорила по телефону з Маламою. Снідали з Папа і Мама. Днем гуляли з сестрами і Папа, Мама в екіпажі. О 4-й годині поїхали в Гусарський лазарет до поранених. Ми поїхали до Ані на чай, там були Шведов та Віктор Ерастович. Аня мені привезла від Малами маленького французького бульдога, неймовірно милий. Така рада.

Понеділок, 13 (26) жовтня

Вранці був урок. Поїхала на станцію в потяг з пораненими. Важких не було. Звідти поїхали з Мама в наш лазарет. Мама перев’язувала наших офіцерів нових, а ми сиділи у наших. Я сиділа з душкінськими Маламою і Еллісом. Надзвичайно було добре. Потім пішли у Великий лазарет, де перев’язували новоприбулих до 1 години.

Понеділок, 20 жовтня (3 листопада)

Був один урок. Поїхали з Папа і Мама до Петрограда в Петропавлівський собор на заупокійну літургію по Дідусеві. Звідти до Бабусі на Єлагін снідати. На зворотному шляху заїхали до «Спасителя». Повернулися в 3:30. У 3:45 поїхали з Мама і Анею до нас в лазарет. Сиділа з Маламою душкою і Еллісом цілу годину, так було добре, що жах.

Четвер, 23 жовтня (6 листопада)

Вранці був урок. Поїхали в наш лазарет. Робила перев’язки: Нікітіну 1-го стрілецького Фінляндського полку, Корнейчику 7-го стрілецького Фінляндського полку і Прошку 26-го Сибірського стрілецького полку. Трошки в коридорі говорила з Маламою душкою, потім пішли до них у палату і знімалися. Сьогодні мій душка Малама виписується з лазарету. Жах як мені шкода.

Вівторок, 28 жовтня (10 листопада)

Після обіду в 9:15 приїхав до нас Малама душка і сидів до 10:15. Жах як була рада його бачити, він був страшно милий».

З листа Імператриці Олександри Федорівни Государю Миколі II від 6 (19) січня 1916 року:«Малама надіслав листівку А. з повідомленням, що вони виїжджають — "за справу, і йдемо для цього на захід. Місце, кажуть, не надто привітне, але відпочинок в дірі — теж не добре, але не дуже довго. Вчора зайшли на танцювальний вечір у ескадроні, де зібрався весь сільський "monde", — я особисто щиро веселився і навіть знову влаштовую сьогодні те ж саме».

З листа Імператриці Олександри Федорівни А. Вирубовій, датованого 23 січня (5 лютого) 1918 року: «Я чула, що Малама і Елліс ще в полку».

Після більшовицького перевороту Дмитро Малама зміг пробратися на Південь, до Білої армії. У ній, за деякими даними, командував у складі Зведено-Горської дивізії ескадроном свого полку.

За розповідями родичів, Дмитро Малама, дізнавшись про розстріл в 1918 році гаряче коханої ним великої княжни Тетяни Миколаївни, став відрізнятися відчайдушною хоробрістю, шукав смерті. Загинув влітку 1919-го в смертельній атаці позицій червоних під м. Царицином. Втім, про це Тетяна вже дізнатися не могла.

За деякими відомостями, похований Дмитро Якович у Катеринодарі — місті, де з’явилися на світ дві його сестри і де його батько дюжину років був наказним отаманом Кубанського козачого війська.

Батько його похований в Незабудиному, а син, виходить, — на дорогій їх серцю Кубані.

В тему
Пам’ятні пробіги
а ) Дейчброд — Відень, 8-17 листопада 1874 р. Дистанція 967 верст.
б) Брюссель — Остенде, 27 серпня 1905 року. Дистанція 115 верст. Брали участь 55 офіцерів бельгійської та інших держав. Переможець пройшов цю дистанцію за 6 годин 54 хвилини. Ґрунт був вкрай розм’якшений дощами. З 55 коней 5 впало негайно, а 12 — до 1 вересня.
в) Відень — Берлін, 1893 рік. Дистанція 580 верст. Брали участь німецькі та австро-угорські офіцери. Швидше за всіх, за 71 годину 34 хвилини, пройшов поручик Штармберг на 9-річному чистокровному мерині, полеглому в той же день. Усього з понад 200 коней, що брали участь у пробігу, 99 % прийшло в непридатність або лягло.

(Ці факти взяті з книги начальника Миколаївського кавалерійського училища Л. В. Де Вітта «Кіннота. Теорія верхової їзди»)

Микола Чабан

Історія міста:

» Теми про місто:
- Архітектура
- Символіка міста і області
- Замітки про місто
- Історія міста
- Історичні карти
- Історія міського транспорту
- Відомі люди міста
- Історичний календар
- Місто по шматочках


copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті